snoopy píše:nojono, jsem taky trochu od počítačů, VGA karty (i ty ISA) obsaovaly paměti a procesory. Dát ji do trouby na 150° by ji zabilo.
Kdysi na škole jsem si přivydělával v servisu a SMD součástky (mnohonožičkové integráče) jsme sundavali tak, že jsme jim pod nožičkama provlíkli tenký Cu drátek odmotaný z trafíčka, potom jsme vzali hliníkový tácek s vystřiženou dirkou velikosti toho obvodu a přes něj jsme foukali horkovzdušnou pistolí, dokud cín nepovolil. To trvalo tak 5 minut. I potom se muselo za drátek zatáhnout poměrně silou.
ale to je jedno. Prostě horko na křemíkové součástky nepatří. Na tom se shodneme. Opravu horkým vzduchem, který roztaví cín a ten "propájí" studeňáky bych doporučil jako poslední zoufalou možnost...
Jen se nebát, jde to. Tato metoda se skutečně praktikuje, odborně se nazývá "REFLOW". Spočívá v tom, že opravovaný tištěný spoj se ohřeje na teplotu při které se taví pájedlo, tím pádem se případné studené spoje a prasklinky opět spojí. Profesionálové používají speciální pícky, provizorně to lze provést i v elektrické troubě nebo horkovzdušnou pistolí. Mě se takhle podařilo v troubě "odpravit" grafickou kartu - byla tam moc dlouho, ale horkovzdušnou pistolí jsem úspěšně opravil jinou a také http://forum.mio4u.cz/viewtopic.php?f=133&t=10458&hilit=polomrtv%C3%A9 a nefunkční notebook HP Pavilion DV6000, tato řada byla pověstná závadou typu přehřátá grafika-následný kolaps. Podotýkám, že obojí stále funguje. Něco o pečení grafik tady: http://extrahardware.cnews.cz/forum/viewtopic.php?f=4&t=7206
Polovodiče vydrží krátce i 250 stupňů Celsia, což je víc než teplota tání cínu, který je součástí pájecího materiálu. Jiná věc jsou elyty, ty rády bouchají.